Melyik epizódban található: Bűbájos szerencse
Ebben a részben a lányok a koboldok szerencseporának köszönhetően hatalmas szerencsére tesznek szert. Ennek segítségével próbálják elpusztítani a démont, aki a koboldoktól nyert szerencséjével akar uralomra törni.
Itt a szerencsével kapcsolatos népi hiedelmekről olvashattok.
Szerencse-balszerencse a népbabonák világában
A szerencse, balszerencse előrevetítésében a véletlennek van igen fontos, döntő szerepe. Mindnyájan ismerünk néhány ilyen babonát:
- Tudjuk, a tükörre nagyon kell vigyázni, mert ha eltörik, hét évi szerencsétlenséget jelent. - Pénteken ne kezdjünk semmibe, úgy sem fog sikerülni - Utunkból vissza ne forduljunk, mert aztán hiába is indulnánk el újra. - Ha valamelyik ruhadarabunkat fordítva vettük fel, szerencsés lesz - Ha négylevelű lóherére leltünk - Ha férfi kívánt először boldog új évet, akkor a dolgok szerencsés kimenetére számíthattunk. Bizonyos személyekkel találkozni jó vagy rossz jövendölésnek számít: - Púpos emberrel összefutni, púpját észrevétlenül megsimítani nagy szerencsét jelent, mindaddig még kezet nem mos az ember. - Apácával pénteken, elsőként találkozni volt hely, ahol rosszat, volt ahol jót jelentett. - A cigánnyal való találkozás szerencsés napot ígért. - A cigányasszonnyal való találkozás rosszat jelentett, úgy hitték akire ránéz megrontja. - Zsidóval való találkozás szerencsét ígért - Pappal való pénteki találkozás bajt hozott az iparosokra, vásárosokra. A pappal való találkozástól pénteken reggel legjobban a szekérrel közlekedők tartottak, mert ez biztos borulást jelentett. - Kéményseprővel találkozni jó szerencsét jelentett, különösen újév reggelén. Sokfelé ilyenkor a 3. gombot kell megfogni ruháján, s mondani: "Kéményseprőt látok szerencsét találok" - Hatásosabb, ha seprűjéből sikerül egy szálat lopni, azt mindig magunknál tartani, mert az biztos szerencsére, kívánság teljesülésre számíthatott. - Ismert, hogy szerencsét hoz a talált lópatkó. De csak az ócska, és hétlyukú patkóban szabad bízni. Sokan zsebükben maguknál hordták, de gyakoribb volt az ajtófélfára, küszöbre szögezni, "befelé menőleg", száraival kifelé, hogy a szerencse bent maradjon, a portán élő embereket, állatokat rontás ne érje.
Más helyen aki talál egy hétlyukú használt lópatkót, és felveszi, a háta mögé dobja, máris megvan az egész életre szóló jó szerencséje.
A pókról azt tartják, este szerencsét, reggel szerencsétlenséget hoz, s aki megöli kihívja maga ellen a sorsot. Sok helyen jó szerencsének tartják, ha pók mászik a falon, vagy délelőtt az emberre ereszkedik.
Van aki azt tartja, hogy csak délelőtt hoz balszerencsét a pókkal való találkozás, a délutáni csupa szerencseforrás, mert pénz áll a házhoz. Egyes helyeken úgy vélik, balszerencse éri a hajlékot, ha a pókhálóba került legyet a pók nem öli meg.
A szerencsevarázsláshoz nagyon alkalmas a béka. Ha valaki más vagyonára ácsingózik, béka csontvázra kell szert tennie. A békacsonttal meg kell vakarnia, szúrnia azt akinek a vagyonára vágyik. A gazdag ember halála után annak a vagyona mind rászáll, ezért 3 héten át, minden 7-ik napon imádkoznia kell, hogy meggyorsítsa az időt.
Sokkal hatásosabb amellett a kígyókő. Varázsereje óriási. Holdtöltekor a kígyófejét széthasítják, s benne van a kő. Megbecsülik, gyűrűbe foglalják, apáról fiúra száll. Megvédi betegségtől, bajtól, vízbefúlástól, börtöntől, s legfőképpen szerencsét biztosít mindenben.
|