Melyik epizódban található: A szerződés
Ebben a részben Paige új főnökéről kiderül, hogy egyfajta fausti szerződést kötött egy démonnal. Ez annyit jelentett, hogy a lelkéért cserébe a démon segített neki megoldani anyagi gondjait. A szerződés azonban lejárt, és a férfi lelkét megkaparintotta a démon. A részben Paige megpróbálja megmenteni főnöke lelkét.
Hát ez nem annyira mitológia, mint inkább irodalom, ezért nem tartozik 100 százalékosan az oldalam témájához, de szerintem azért érdekes lehet. A következő kis irományban Goethe Faust című művéről olvashattok, illetve megtudhattok néhány dolgot az igazi Faustról is.
Goethe: Faust
Faust megformálásának ötletét az a történelmi személy adta, aki a reneszánsz kor jellegzetes alakja volt: tudós, mágus, varázsló, jós és vásári mutatványos is egy személyben. Faust a valóságban 1540 körült halt meg egy Rajna melletti német városkában. 1587-ben pedig már olvasható volt az első megjelent könyv is, mely Faustot Ég és Föld titkainak ismerőjeként mutatja be, ki még az ördöggel is szövetségre lépett, ezért - a reformáció szigorú vallása szerint - elkárhozott. Goethe "csupán" annyit változtatott ezen a verzión, hogy az ő Faustja már nem kárhozik el, tudása inkább erénnyé válik.
Történet
Az örök ember, ki sosem lehet elégedett önmagával, vágyi újabb és magasabb célok felé repítik, akarata sem ismer határokat. Faust talán bármelyikünk lehetne. Hiába tanult végig minden tudományt, úgy érzi: semmit sem tud a világról. Élete sivár, örömtelen, nem rendelkezik sem vagyonnal, sem hatalommal. Vágyai a legtitkosabb csodák felé vezérlik, a mágiához, amiben viszont csalódnia kellett, hiszen a Föld szellemének megidézésével sem elégítette ki tudásvágyát. Keserűségében öngyilkosságra gondol, de szörnyű tette előtt megszólalnak a húsvéti harangok, melyek gyermekkori emlékeket juttatnak eszébe, így végzetes tettét elhalasztja. Zord gondolatai még akkor is fejében zsonganak, mikor Wagner nevű tanítványával az ünnepi sokaságban sétál. Nyomába szegődik egy fekete uszkár kutya, mi egészen hazáig kiséri. Dolgozószobájában az ördög Mefisztóvá változik, s alkut köt a fásult, életből kiábrándult tudóssal. Ígérete szerint boldoggá teszi és teljesíti a tudós minden kívánságát, ha a túlvilágra érve neki adja lelkét. Faust belemegy az alkuba, szerződésüket vérével pecsételi meg, de feltételül szabja, hogy Mefisztó őt valóban boldoggá és megelégedetté tegye. Könnyedén írja alá a szerződést, mert nem hiszi, hogy akár egyetlen ilyen pillanat is adódhat. Az első rész gerincének a szép és fiatal polgárlány, Margit tragédiája szolgáltatja. Mefisztó segítségével Fauszt elcsábitja Margitot, kinek kitudódik szégyene, elemészti újszülött gyermekét, s halálra ítélik. Margit akkor is a bűnhődni akar s a vérpadot választja, mikor Faust felajánlja neki Mefisztó segítségét. Faust kétségbeesetten hagyja el a lányt, kinek lelke a Mennyben talált otthonra.
A második rész szintén nem teljesíti be Faut boldogság utáni vágyát. Nagy lehetőségeket ad neki a császári udvar, de őt az antik szépség és harmónia utáni vágya Hellász földjére viszi. Ott találkozik Helénával, ki fiút (Euphorion) szül neki. A fiú a szabadság, költészet és ifjúság jelképe, ezért szabadon szeretne szárnyalni a világban. Egy sziklacsúcsról rugaszkodik neki, de fölszállás helyett lezuhan, s halálra zúzza magát. Faust ezután visszatér saját korába, a jelenbe. Megmenti a császárt, aki jutalmul egy mocsaras, elhagyatott vidéket ad neki. Gátakat emel, csatornáz, termő területet alakit ki, de munkája során megöregszik és megrokkan. A jövő látomása azonban elbűvöli:
Ha látnám a síkon át e nyüzsgést, szabad nép szabad honát, a pillanathoz esdve szólnék: Oly szép vagy, ó, ne szállj tovább! Ne mossa el megannyi millió év halandó-életem nyomát. - E boldogság sejtelme elragad, s már üdvözít a legszebb pillanat.
Itt teljesedik be az alku. A nem remélt boldogság pillanatának elérése elindítja Mefisztó szolgáinak hadát, kik elragadni tervezik Faustot. Ám akkor színre lép egy angyalsereg, és elzavarja az alvilági szörnyeket. Goethe ezzel megváltja Faustot, s nem engedi elkárhozni. A világ titkainak kutatása helyett a közösségért végzett alkotó munkában találta meg élete értelmét. Ebben a műben az ördög is eltér az átlagostól. Mefisztó szembeszegülésével is segíti Faustot, így a világrend előrelendítő erejévé válik. Ezzel Mefisztó is tisztában van, hisz ezt mondja Faustnak, mikor azt kérdi tőle, ki is ő valójában?: "Az erő része, mely örökké rosszra tör, s örökké jót mivel." Tehát a tagadás nem hagyja, hogy az ember belesüllyedjen a megelégedettség tétlenségébe, hanem örökké új célokat ad számára.
/Sulinet/
|